Projekt „Razvijamo TIM (Tolerantnu Inkluzivnu Mladež)“

[ A+ ] /[ A- ]

Prošli radni tjedan zaključili smo prekrasnim, zabavnim i edukativnim izletom. Sunčani petak bio je kao stvoren za realizaciju još jedne aktivnosti u okviru projekta „Razvijamo TIM“ koju smo realizirali u suradnji s Katolička osnovna škola u Požegi. Kako smo već i ranije navodili Projekt je to koji financira Zaklada “Hrvatska za djecu”, a čija je svrha upravo sadržana u nazivu projekta – Razviti Tolerantnu Inkluzivnu Mladež. Sadržaj izleta na koji smo pošli bio je posjet Državnoj ergeli u Lipik. Prilikom prijava na projekt, Udruga nastoji prijaviti sadržaj i aktivnosti koje će ponajprije biti korisne članovima – osobama s invaliditetom odnosno djeci s poteškoćama u razvoju, a po kojima će se i izgrađivati društvo jednakih mogućnosti. Upravo jedna od tih aktivnosti i naš posjet Državnoj ergeli u Lipik. Terapijsko jahanje predstavlja rehabilitacijski program osmišljen kao pomoć osobama s tjelesnim invaliditetom te smo upravo ovim izletom htjeli i naše članove, članove obitelji upoznati s još jednim oblikom rehabilitacije koji im može biti od velike koristi. Ujedno kroz uključivanje učenika Katoličke osnovne škole cilj je i najmlađu populaciju školske djece upoznati s konjem kao plemenitom i inteligentnom životinjom osim toga kroz inkluziju djece i mladih s poteškoćama u razvoju stvoriti podlogu za razvijanje društvene odgovornosti, komunikacije s okolinom, razvoj tolerancije, poštovanja ali i stjecanje samopouzdanja kod djece.
Za realizaciju ove aktivnosti Udruga je putem projektnih sredstava osigurala autobus za 50 sudionika, ulaznice za Ergelu koja je svim sudionicima omogućila obilazak same Ergele, razgledavanje tog nacionalnog blaga kojeg imamo u svojoj Županiji ali i mogućnost jahanja lipicanca što je kod svih izazvalo najveće oduševljenje. Po završetku edukativnog dijela u prekrasnom prirodnom okruženju mogli smo međusobno razmijeniti iskustva doživljenog i viđenog, a potom smo se u obližnji restoran uputili na zajednički ručak. Promatrajući izraze lica svih sudionika po povratku kući, sigurni smo kako je ova aktivnost itekako ispunila svoju svrhu – nešto smo novo naučili, iskusili, međusobno bili podrška jedni drugima a sve to u najljepšoj učionici, učionici na otvorenom. Uz zahvalu Katolička osnovna škola u Požegi za prekrasnu suradnju i podršku, upućujemo i jedan prijedlog za školski kurikulum – petkom osigurati nastavu u „najljepšoj učionici“.

t e